CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS!

Results of NOI 2001 (10th March 2001)

IOI2001 PARTICIPANTS
Chiu Jiawei Hwa Chong Junior College
Moh Heng Ping, Nabil Christopher Raffles Junior College
Tay Kah Keng Raffles Junior College
Tay Kah Seng Raffles Junior College

TOP WINNERS IN NOI 2001
First (full score!) Moh Heng Ping Nabil Christopher Raffles Junior College
Second Tay Kah Keng Raffles Junior College
Third Tay Kah Seng Raffles Junior College
Fourth Ho Qirong Anglo-Chinese Junior College
Prizes for each winner
A HP PhotoSmart P1000 Quality Colour Printer; and
A Canon FP1210U Scanner

TOP SECONDARY SCHOOL CONTESTANTS
There is a tie for the Second Place.
First Gao Yun Zhong River Valley High School
Second Chong You Quan Raffles Institution
Second Simon Aloysius Suyadi Swiss Cottage Secondary School
Prize for each winner
An IOMEGA Predator CD-RW Drive

TOP FEMALE CONTESTANT
This is a surprise special award.
Yin Ying River Valley High School
Prize
A Palm M100 Pocket Computer

TOP JUNIOR COLLEGES
Raffles Junior College
Hwa Chong Junior College

TOP SECONDARY SCHOOLS
River Valley High School
Raffles Institution

MEDALLISTS
By alphabetical order of names.
GOLD medallists SILVER medallists BRONZE medallists
Chiu Jiawei HCJC       Chang Cheng Wei NJC            Chen Weimin Mayflower
Foo Chuan Sheng RJC Chong You Quan RI Chua U-Zyn AJC
Gao Yun Zhong RVHS Gho Zhengheng HCJC Fung Wai Liang YJC
Ho Qirong ACJC Liemhetcharat Somchaya RJC Ho Randy SJI
Moh Heng Ping, Nabil Christopher RJC Lim Chee Liang AJC Ho Zhong Yang, Nicholas NJC
Ngiam Jiquan HCJC Lim Chuan Xin AJC Joseph Firmansyah RI
Tay Kah Keng RJC Lin Jiaqi TCHS Koh Enk Liang, Leon VJC
Tay Kah Seng RJC Low Yucheng HCJC Koo Yiguang, Joshua A.Ibrahim
    Luo Qinglong AJC Lau Eng Hooi ACS(Ind)
    Muhammad Khairul Nizam VJC Lau Joon Hong PJC
    Nguyen Tien Anh ACJC Law Zhongren, Emmanuel PJC
    Phua Zheng Qi, Daryl HCJC Lim Teck Yian S.Cottage
    Simon Aloysius Suyadi S.Cottage Mak Mun Thye RVHS
    Wang Wei'an NJC Moo Yow Han SAJC
    Wong Siu Wai AJC Oh Yoong Siang RVHS
    Yang Xu Dong ACS(Ind) Pua Junhong RI
    Yeo Cheng Leong, Jaesson ACJC Sim Yan Chuan TCHS
    Yin Ying RVHS Tam Wailun TCHS
        Tan Eng Hwa YJC
        Tan Jingxi VJC
        Tan San Qing, Ernest A.Ibrahim
        Tan Wen Jun Catholic
        Tran Khoa Nguyen ACS(Ind)
        Wang Sicong SAJC
        Woo Choon Hoong SAJC
        Yang Le TJC


SCHOOLS' MEDAL TALLY
  GOLD SILVER BRONZE
RJC 4 1  
HCJC 2 3  
ACJC 1 2  
RVHS 1 1 2
AJC   4 1
NJC   2 1
RI   1 2
VJC   1 2
TCHS   1 2
ACS(Ind)   1 2
S.Cottage   1 1
SAJC     3
YJC     2
PJC     2
A.Ibrahim     2
TJC     1
Mayflower     1
SJI     1
Catholic     1


LEGEND
Junior Colleges          Secondary Schools
AJC Anderson Junior College   A.Ibrahim Ahmad Ibrahim Sec. School
ACJC Anglo-Chinese Junior College   ACS(Ind) Anglo-Chinese School (Independent)
HCJC Hwa Chong Junior College   Catholic Catholic High School
NJC National Junior College   Mayflower Mayflower Sec. School
PJC Pioneer Junior College   RI Raffles Institution
RJC Raffles Junior College   RVHS River Valley High School
SAJC St. Andrew's Junior College   S.Cottage Swiss Cottage Sec. School
TJC Temasek Junior College   SJI St. Joseph's Institution
VJC Victoria Junior College   TCHS The Chinese High School
YJC Yishun Junior College