CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS!

Results of NOI 2002 (2nd March 2002)

IOI2002 PARTICIPANTS
Liang Jun Jie Raffles Junior College
Moh Heng Ping, Nabil Christopher Raffles Junior College
Ngiam Jiquan Hwa Chong Junior College
Tan Kee Tee, Lawrence Raffles Junior College

TOP WINNERS IN NOI 2002
Four contestants tied for the Third Place!
First (full score!) Liu Chang Raffles Junior College
Second Lin Zhixiang Raffles Junior College
Third Tan Kee Tee, Lawrence Raffles Junior College
Third Gho Zhengheng Hwa Chong Junior College
Third Mak Mun Thye Victoria Junior College
Third Liang Jun Jie Raffles Institution
Prizes for each winner
A FUJIFILM finepix 2800z Digital Camera; and
An EPSON Stylus C80 Ink Jet Printer.

TOP SECONDARY SCHOOL CONTESTANTS
There is a tie for the Second Place!
First Liang Jun Jie Raffles Institution
Second Chong You Quan Raffles Institution
Second Chris Henry St. Joseph's Institution
Prize for each winner
A CREATIVE Audigy Platinum Ex

SPECIAL PRIZE - YOUNGEST MEDALLIST
This is a surprise award to the youngest medalist.
Koh Zi Chun The Chinese High School
Prize
A CREATIVE CD-MP3 Player

TOP JUNIOR COLLEGES
Raffles Junior College
Hwa Chong Junior College

TOP SECONDARY SCHOOLS
Raffles Institution
The Chinese High School

MEDALLISTS
8 gold medals, 16 silver medals, and 24 bronze medals were awarded.
(List is in alphabetical order of names.)
GOLD medallists SILVER medallists BRONZE medallists
Chong You Quan RI       Chia Yan Sheng, Alexander Dunman             Ai Xinghuan HCJC
Chris Henry SJI Chua U-Zyn AJC Ang Wee Howe RVHS
Gho Zhengheng HCJC Gao Yun Zhong RJC Chan Chin Hong Bt Panjang
Liang Jun Jie RI Jiang Hao TJC Choong Yaoxiang ACJC
Lin Zhixiang RJC Koh Zi Chun TCHS Eric Lu Wei Jian RI
Liu Chang RJC Li Mengran RJC Fung Wei Liang YJC
Liu Yucheng HCJC Ong Jun Jie VJC Goh Kah Meng TCHS
Mak Mun Thye VJC Pang Xinghao HCJC Goh Koon Yick NYJC
Tan Kee Tee, Lawrence RJC Phung Thanh Hoa AJC Ho Weiren, Travis NJC
    Sim Yan Chuan TCHS Hon Kun Lin NYJC
    Simon Aloysious Suyadi NJC Jeow Li Huan Dunman
    Tam Wai Lun TCHS Joseph Firmansyah RI
    Wang Xuancong HCJC Koo Wee Tat AJC
    Xing Dongfeng VJC Low Choon Meng AJC
    Yang Xu Dong ACS(Ind) Meng Deshuo NJC
        Moh Heng Xian Kammal Benjamin RI
        Mohamed Anis Arulmoli Sakarvarthi SAJC
        Nguyen Tien Anh ACJC
        Siow Boon Lin, Eugene RVHS
        Tan Jingxi VJC
        Tan Liyong, Jackson NJC
        Tran Khoa Nguyen ACJC
        Wang Muran NJC
        Yang Ji Zheng TCHS
        Yeo Cheng Leong, Jaesson ACJC


SCHOOLS' MEDAL TALLY
  GOLD SILVER BRONZE
RJC 3 2  
HCJC 2 2 1
RI 2   3
VJC 1 2 1
SJI 1    
TCHS   3 2
AJC   2 2
NJC   1 4
Dunman   1 1
TJC   1  
ACS(Ind)   1  
ACJC     4
RVHS     2
NYJC     2
SAJC     1
Bt Panjang     1
YJC     1
TOTAL 9 15 25


LEGEND
Junior Colleges          Secondary Schools
AJC Anderson Junior College   ACS(Ind) Anglo-Chinese School (Independent)
ACJC Anglo-Chinese Junior College   Bt Panjang Bukit Panjang Govt High School
HCJC Hwa Chong Junior College   Dunman Dunman High School
NJC National Junior College   RI Raffles Institution
NYJC Nanyang Junior College   RVHS River Valley High School
RJC Raffles Junior College   SJI St. Joseph's Institution
SAJC St. Andrew's Junior College   TCHS The Chinese High School
TJC Temasek Junior College      
VJC Victoria Junior College      
YJC Yishun Junior College