CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS!

Results of NOI 2003 (1st March 2003)

IOI2003 PARTICIPANTS
Chia Jin Hao, Daniel Raffles Institution
Liang Jun Jie Raffles Junior College
Mak Mun Thye Victoria Junior College
Tan Kee Tee, Lawrence Raffles Junior College

TOP WINNERS IN NOI 2003
Two contestants tied for the Fourth Place!
First Chia Jin Hao, Daniel Raffles Institution
Second Simon Aloysious Suyadi National Junior College
Third Oh Sing Kiat Raffles Institution
Fourth Chong You Quan Temasek Junior College
Fourth Tam Wai Lun Hwa Chong Junior College
Prizes for each winner
A Compaq iPAQ H3950 64MB (16-bit Colour) Pocket PC 2002; and
A SONY DRU-500AX DVD RW.

TOP SECONDARY SCHOOL CONTESTANTS
First Chia Jin Hao, Daniel Raffles Institution
Second Oh Sing Kiat Raffles Institution
Prizes for each winner
A Palm M505 (8MB) 16 Colour LCD; and
A Pen Drive USB 128 MB

SPECIAL PRIZE - YOUNGEST MEDALLIST
This is a surprise award to the youngest medallist.
Foo Chuan Yu The Chinese High School
Prize
A HANDSPRNG Visor Platinum

SPECIAL PRIZE - BEST FEMALE MEDALLIST
This is a surprise award to the best female medallist.
Thai Nguyet Minh Temasek Junior College
Prize
A Palm IIIE

TOP JUNIOR COLLEGES
National Junior College
Temasek Junior College

TOP SECONDARY SCHOOLS
Raffles Institution
The Chinese High School

MEDALLISTS
7 gold medals, 18 silver medals, and 30 bronze medals were awarded.
(List is in alphabetical order of names.)
GOLD medallists SILVER medallists BRONZE medallists
Chia Jin Hao, Daniel RI       Aditya Khosia VJC             Ahmed Shafeeq Bin Mohd Shariff VSS
Chong You Quan TJC Ai Xinghuan HCJC Bai Jiaqiang AJC
Jiang Hao TJC Anand Bhaskar RJC Chan Yu SAJC
Meng Deshuo NJC Chia Yan Sheng, Alexander RJC Chao Jang Heng, Caleb VJC
Oh Sing Kiat RI Chris Henry HCJC Chen Weimin NYJC
Simon Aloysious Suyadi NJC Ferdi Adeputra SJI Chen Xiao Ye RVHS
Tam Wai Lun HCJC Foo Chuan Yu TCHS Chen Yuanwei, Ezekiel YJC
    Gao Yun Zhong RJC Chen Zheng Hao RI
    Goh Kah Meng TCHS Cheok Jianzhong, Matthew TKSS
    Koh Pang Wei RI Chew Teck Meng, Ivan TKSS
    Koh Zi Chun TCHS Chia Kok Yong, Shaun JJC
    Lim Yue Chuan SJI Chong Ying Ming, Elvis FSS
    Lim Zhuo Min TCHS Chua Han Kwang, Danny AJC
    Liu Ming SAJC Chue Wai Yong RVHS
    Ong Junjie VJC Huang Liang VJC
    Sim Yan Chuan NJC Jeow Li Huan VJC
    Tran Khoa Nguyen AJC Koh Zi Han NYJC
    Wang Xuancong HCJC Kwan Peng Git, Christopher NJC
        Lee Jun Hui, Alvin JJC
        Leong Yew Long RVHS
        Loh Bo Huai, Victor VSS
        Ng Shi Qi CTSS
        Ong Wee Chong FSS
        Tan Yong Lin SCSS
        Tee Wen Qing JJC
        Teh Ming Han TCHS
        Thai Nguyet Minh TJC
        Woon Sing Yong, Eric FSS
        Yang Xu Dong RJC
        Yeo Zhiquan NJC


SCHOOLS' MEDAL TALLY
  GOLD SILVER BRONZE
NJC 2 1 2
RI 2 1 1
TJC 2   1
HCJC 1 3  
TCHS   4 1
RJC   3 1
VJC   2 3
SJI   2  
SAJC   1 1
ACJC   1  
JJC     3
FSS     3
RVHS     3
AJC     2
NYJC     2
TKSS     2
VSS     2
YJC     1
CTSS     1
SCSS     1
TOTAL 7 18 30


LEGEND
Junior Colleges          Secondary Schools
AJC Anderson Junior College   CTSS Clementi Town Seconday School
ACJC Anglo-Chinese Junior College   FSS Fuhua Secondary School
HCJC Hwa Chong Junior College   RI Raffles Institution
JJC Jurong Junior College   RVHS River Valley High School
NJC National Junior College   SJI St. Joseph's Institution
NYJC Nanyang Junior College   SCSS Swiss Cottage Secondary School
RJC Raffles Junior College   TKSS Tanjong Katong Secondary School
SAJC St. Andrew's Junior College   TCHS The Chinese High School
TJC Temasek Junior College   VSS Victoria Secondary School
VJC Victoria Junior College      
YJC Yishun Junior College