CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS!

Results of NOI 2004
(13th March 2004 and 3rd April 2004)

IOI2004 PARTICIPANTS
Chia Jin Hao, Daniel Raffles Institution
Liang Jun Jie Raffles Junior College
Sim Yan Chuan Hwa Chong Junior College
Tam Wai Lun Hwa Chong Junior College

TOP WINNERS IN NOI 2004
First Li Xiyue Hwa Chong Junior College
Second Sim Yan Chuan Hwa Chong Junior College
Third Koh Zi Chun The Chinese High School
Fourth Chia Yan Sheng, Alexander Raffles Junior College
Fifth Lim Zhuo Min The Chinese High School
Prizes for each winner
A HP Photosmart 7960 Inkjet Printer,
Acronis OS Selector 5.0 (Deluxe edition), and
$600 cash.

TOP SECONDARY SCHOOL CONTESTANTS
First Koh Zi Chun The Chinese High School
Second Lim Zhuo Min The Chinese High School
Prizes for each winner
PEG-TJ37G Sony Clie PDA, and
$100 cash.

SPECIAL PRIZE - BEST FEMALE MEDALLISTS
This is a surprise award to the best female medallists.
Cai Tianzi National Junior College
Liang Yin Singapore Chinese Girl's School
Prizes for each winner
Thumbdrive Sony USM-128CE USB2.0 with Fingerprint, and
Acronis OS Selector 5.0 (Deluxe edition).

TOP JUNIOR COLLEGES
First Hwa Chong Junior College
Second Raffles Junior College
Third Victoria Junior College

TOP SECONDARY SCHOOLS
First The Chinese High School
Second Raffles Institution
Third St. Joseph's Institution
Fourth River Valley High School

MEDALLISTS
11 gold medals, 17 silver medals, and 25 bronze medals were awarded.
(List is in alphabetical order of names.)
GOLD medallists SILVER medallists BRONZE medallists
Chia Yan Sheng, Alexander RJC       Cao Xuwen ACS(I)             Ahmed Shafeeq Bin Mohd Shariff VJC
Fang Yuan HCJC Chao Janh Heng, Caleb VJC Cai Tianzi NJC
Li Junru RJC Chen Xiao Ye RVHS Chan Chin Hong AJC
Li Yixue HCJC Chen Zhenghao RI Chan Jing Ren, Eugene RVHS
Sim Yan Chuan HCJC Cheok Jianzhong, Matthew TKSS Chan Johnny JJC
Ferdi Adeputra SJI Cheong Kah Meng SAJC Chang Tze Shung, Bryan SJI
Foo Chuan Yu TCHS Chris Henry HCJC Cheng William Hong RI
Koh Pang Wei RI Heng Wei, Willy RI Foo Yu Kang, Wilson AJC
Koh Zi Chun TCHS Koh Zi Han HCJC Jeow Li Huan VJC
Lim Zhuo Min TCHS Lee Junhui, Alvin JJC Koh Eng Tat AJC
Yeang Xian Wei TCHS Li Zhuoru VJC Leong Yew Long RVHS
    Lim Khoon Yeow, Daryl RJC Liang Yin SCGS
    Lin Jiaqi NJC Liu Lung Kwan TJC
    Lu Wei Jian, Eric VJC Mao Zongyao NJC
    Sivamani Varun PJC Ng Chin Hai ACJC
    Tan Zhong Hong NJC Nguyen Quang Hung TJC
    Trung Tuan Dung ACJC Ong Hong Han, Remus RVHS
        Pua Kah Kin FSS
        Quek Liyong, Aaron TJC
        Tan Yi Chao RVHS
        Thai Nguyet Minh TJC
        Toon Sripatanaskul SJI
        Vincent Firmansyah RI
        Yang Zeqi TCHS
        Zhang Yong Bin, Alvin NJC


SCHOOLS' MEDAL TALLY
  GOLD SILVER BRONZE
TCHS 4   1
HCJC 3 2  
RJC 2 1  
RI 1 2 2
SJI 1   2
VJC   3 2
NJC   2 3
RVHS   1 4
ACJC   1 1
JJC   1 1
PJC   1  
TKSS   1  
SAJC   1  
ACS(I)   1  
TJC     4
AJC     3
FSS     1
SCGS     1
TOTAL 11 17 25


LEGEND
Junior Colleges          Secondary Schools
AJC Anderson Junior College   ACS(I) Anglo-Chinese School (Independent)
ACJC Anglo-Chinese Junior College   FSS Fuhua Secondary School
HCJC Hwa Chong Junior College   RI Raffles Institution
JJC Jurong Junior College   RVHS River Valley High School
NJC National Junior College   SCGS Singapore Chinese Girl's School
PJC Pioneer Junior College   SJI St. Joseph's Institution
RJC Raffles Junior College   TCHS The Chinese High School
SAJC St. Andrew's Junior College   TKSS Tanjong Katong Secondary School
TJC Temasek Junior College      
VJC Victoria Junior College