Home
18th NOI
Committee
Eligibility
Rules & Regulations
Programme
Coding Environment
Instructions (PDF)
About NOI
About NOI
Acknowledgment
About IOI
Competition
Problem Sets
Results
Support
Contacts

 

Results by Year: 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05 | 04 | 03 | 02 | 01 | 00 | 99 | 98 |

NOI 2006 Results
CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS!
Results of NOI 2006 (4th March 2006)

IOI2006 PARTICIPANTS
Koh Pang Wei Raffles Junior College
Koh Zi Chun Hwa Chong Institution
Lim Wei Quan Hwa Chong Institution
Lim Zhuo Min Hwa Chong Institution

TOP WINNERS IN NOI 2006
First Lim Wei Quan Hwa Chong Institution (High School)
Second Wang Tengyao Hwa Chong Institution (College)
Third Cao Xu Wen Raffles Junior College
Fourth Teo Kah Hou Raffles Institution
Prize for each winner
Apple Mac Mini

TOP SECONDARY SCHOOL CONTESTANTS
First Lim Wei Quan Hwa Chong Institution (High School)
Second Teo Kah Hou Raffles Institution
Prize for each winner
iPod Nano.

SPECIAL PRIZE - YOUNGEST MEDALLIST
Thomas Tham Ting Hoi Fuhua Secondary School
Prize
iPod Shuffle, and
$100 cash.

TOP JUNIOR COLLEGES
First Raffles Junior College
Second Hwa Chong Institution (College)

TOP SECONDARY SCHOOLS
First Raffles Institution
Second Hwa Chong Institution (High School)

Medallists

(Names appear in alphebatical order)

Gold

Cao Xu Wen, Raffles Junior College
Chen Zhenghao, Raffles Junior College
Chiam Jia-Han, Raffles Institution
Choi Beng Yen Benjamin, Hwa Chong Institution (High School)
Lim Wei Quan, Hwa Chong Institution (High School)
Teo Kah Hou, Raffles Institution
Wang Tengyao, Hwa Chong Institution (College)

Silver

Chen Weiguang, National Junior College
Cheok Jianzhong Matthew, Nanyang Junior College
Heng Wei Willy, Raffles Junior College
John Chen, Anglican High School
Koh De Wei, National Junior College
Krithin Sitaram, Raffles Junior College
Poon Kah Meng Ivan, St Joseph's Institution
Shen Minghan, Raffles Junior College
Tan Chong Min, Raffles Institution
Teh Ming Han, Hwa Chong Institution (College)
Trinh Tuan Phuong, Anglo-Chinese School (Independent)
Wu Biao, Dunman High School
Wu Defeng, Hwa Chong Institution (College)
Yee Shengli Jonathan, Raffles Institution

Bronze

Chan Jan Lin, River Valley High School
Chan Jing Ren Eugene, Victoria Junior College
Deo Amarawi Hogiono, Anglo-Chinese Junior College
Du Cheng, Dunman High School
Gao Yuanfeng, Catholic High School
Gay Ming Wei Gibson, Temasek Junior College
Goh Chun Teck, Victoria Junior College
Gu Siyuan, Hwa Chong Institution (High School)
Ian Leow Tze Wei, Maris Stella High School (Sec)
Lim Rongxian Timothy, St Joseph's Institution
Low Yihang, National Junior College
Mai Yifan, Hwa Chong Institution (College)
Pua Kah Kin, Fuhua Secondary School
Rong Juancheng, Victoria Junior College
Sum Qing Wei, Victoria Junior College
Sun Shuo, Hwa Chong Institution (High School)
Tan Jun Zhong, Anglo-Chinese Junior College
Thomas Tham Ting Hoi, Fuhua Secondary School
Yang Bowen, Hwa Chong Institution (College)
Yang Hong Bin, Catholic High School

Medal Tally

School Gold Silver Bronze
Ahmad Ibrahim Sec School
Anderson Junior College
Anglican High School 1
Anglo-Chinese Junior College 2
Anglo-Chinese School (Independent) 1
Catholic High School 2
Chung Cheng High School (Main)
Dunman High School 1 1
Fuhua Secondary School 2
Gan Eng Seng School
Holy Innocents' High School
Hwa Chong Institution (College) 1 2 2
Hwa Chong Institution (High School) 2 2
Maris Stella High School (Sec) 1
Nan Chiau High School
Nan Hua High School
Nanyang Junior College 1
National Junior College 2 1
Pioneer Junior College
Raffles Institution 2 2
Raffles Junior College 2 3
River Valley High School 1
Serangoon Junior College
St Andrew's Junior College
St Joseph's Institution 1 1
Tampines Junior College
Temasek Junior College 1
Victoria Junior College 4
Victoria School

Design by Techsailor Group